Results & Reports

www.nfed.co.uk
Connecting the central southern equestrian community since 1999


Event Calendar | Add Event | Schedules & Entry Forms | Results & Reports

Please send your results or reports to editor@nfed.co.uk

Littleton Horse Show Results 25th August 2014
CLASS 1  RACEHORSE TO RIDING HORSE      
1st JACK THE CRACKER     RHIANNON MAY
2nd PRIVATE BENJAMIN     MARTINE HARDING
3rd ARDGLASS     SARAH HAYES
4th KYOTO     CLAIRE HINDE
5th EMMA'S SECRETS     LISE WOOD
6th SOMETHING SPECIAL     LORNA CLINTON
         
         
CLASS 2 RIDDEN VETERAN HORSE      
1st BUZZ LIGHTYEAR     CLAUDIA HERBERT
2nd ALOTO     ZOE SHERLOCK
3rd JAEGAR     HAZEL JACKSON
4th PUZZLE     CATHRYN BROWN
         
         
CLASS 3 NOVICE RIDING HORSE      
1st BUTTERFLY GEMSTONE     IZZY PAGET
         
         
CLASS 4 OPEN RIDING HORSE      
1st PRIVATE BENJAMIN     MARTINE HARDING
2nd EMMA'S SECRETS     LISE WOOD
3rd ROKOKKO     FRANCESCA BARING
4th WILLY JOHN MAGEE     JANE CARTER
         
CHAMPIONSHIP        
CHAMPION JACK THE CRACKER     RHIANNON MAY
RESERVE PRIVATE BENJAMIN     MARTINE HARDING
         
         
CLASS 5 MY FIRST PONY. LEAD REIN      
1st MONKSHORN MAYDAY     KATYA KNOPFLER
2nd SHARPTOR TRIUMPH     FRANCESCA TWIG
3rd CHARM SECRET POEM     JACOB TWIG
         
         
CLASS 6 MY FIRST PONY      
1st SEAMOUR NUTCRACKER     FAITH JACKSON
2nd RUFUS     RUBY LEE
3rd TOLLHOUSE FLASHMAN     JESSICA LACEY
         
         
CLASS 7 CHILD HANDLER      
1st SEAMOUR NUTCRACKER     FAITH JACKSON
2nd MONKSHORN MAYDAY     KATYA KNOPFLER
3rd DANCING IN THE DARK     JESSICA LACEY
4th TOLLHOUSE FLASHMAN     KAYLEIGH HOLMES
         
         
CLASS 8 NON SHOW TYPE PONY      
1st MONKSHORN MAYDAY     KATYA KNOPFLER
         
CHAMPIONSHIP        
CHAMPION SEAMOUR NUTCRACKER     FAITH JACKSON
RESERVE MONKSHORN MAYDAY     KATYA KNOPFLER
         
         
CLASS 9 RIDING PONY/RIDING CLUB PONY      
1st WOOTTON SUPERMAN     ALICE WALKER
2nd PHILIPSTOWN BOY     EMMA  HOWELL
3rd SILVER     ANDREA CAMPBELL
4th CHAFFORD CHARITY     KATIE JERRAM
5th DREAM     JESSICA NOAKES
6th MOCKBEGGAR SONNY JIM     ROSE KENYON
         
CLASS 10 RIDDEN VETERAN PONY      
1st WOOTTON SUPERMAN     ALICE WALKER
2nd KOLA     AMY HOLBROOK
3rd DREAM     JESSICA NOAKES
         
CLASS 11 SMALL RIDDEN COB/COB TYPE      
1st OAKMILL BETHANY     GEORGIA TOMS
2nd ILAR ROSINA     LIANA BLAKE
         
         
CLASS 12 RIDDEN MOUNTAIN & MOORLAND      
1st OAKMILL BETHANY     GEORGIA TOMS
2nd GLENVAR PRINCE     ELOISE HOWELL
3rd STAGHILL TWICE AS NICE     KERRY TYRRELL
4th HARVEST     B. BRIMBLE
5th MILLIE     LIZZY YEADS EDWARDS
6th ILAR ROSINA     LIANA BLAKE
         
CHAMPIONSHIP        
CHAMPION OAKMILL BETHANY     GEORGIA TOMS
RESERVE WOOTTON SUPERMAN     ALICE WALKER
         
CLASS 13 COLOURED PONIES - IN HAND      
1st TANTIVVY SODA POP     KIM LAWSON
2nd PABLO II     NICOLA EVANS-WOODING
3rd ROSIES LUCKY CHANCE     JAMIE HAYES
4th BWLCH CLAWDD TARAN     L. GOOD
5th TWILIGHT SPARKLE     LUCY RELF
         
         
CLASS 14 COLOURED PONIES - RIDDEN      
1st PABLO II     NICOLA EVANS-WOODING
         
         
CLASS 15 COLOURED HORSES - IN HAND      
NO ENTRIES        
         
CLASS 16 COLOURED HORSES - RIDDEN      
1st WIDLAKE MAJIC WHIRL     JANE WINSON
2nd SAMMY     MAISIE PAGE
         
CHAMPIONSHIP        
CHAMPION WIDLAKE MAJIC WHIRL     JANE WINSON
RESERVE PABLO II     NICOLA EVANS-WOODING     
         
         
CLASS 17 DRESSAGE PRELIM 12      
1st ROSIE     KATIE HARPER
2nd SILVER     ANDREA CAMPBELL
3rd JACK THE CRACKER     RHIANNON MAY
4th DREAM     JESSICA NOAKES
5th ALOTO     ZOE SHERLOCK
6th BUZZ LIGHTYEAR     CLAUDIA HERBERT
         
         
CLASS 18 DRESSAGE PRELIM 18      
1st WIDLAKE MAJIC WHIRL     JANE WINSON
2nd GOOD MORNING BREEZE     EMILY GIBBS
3rd MERRIE MIRABELLE     ROB SEDGEWICK
         
         
CLASS 19 NOVICE RIDDEN HUNTER      
1st ROSIE     KATIE HARPER
2nd ISLAND PRINCE     RAYCHEL WILLIAMS
3rd ILAR ROSINA     LIANA BLAKE
         
         
CLASS 20 SMALL RIDDEN  HUNTER      
1st WILLY JOHN MAGEE     JANE CARTER
         
         
CLASS 21 OPEN RIDDEN HUNTER      
1st ROKOKKO     FRANCESCA BARING
2nd BUTTERFLY GEMSTONE     IZZY PAGET
3rd JAEGAR     HAZEL JACKSON
         
         
CLASS 22 RIDDEN COB      
1st HIPPO     FRANCESCA BARING
2nd PUZZLE     CATHRYN BROWN
         
CHAMPIONSHIP        
CHAMPION WILLY JOHN MAGEE     JANE CARTER
RESERVE HIPPO     FRANCESCA BARING
         
         
CLASS 23 NOVICE WORKING PONY      
1st LENNOX     OLIVIA TOBUTT
2nd PHILIPSTOWN BOY     EMMA HOWELL
         
         
CLASS 24 NOVICE WORKING HUNTER      
NO ENTRIES        
         
CLASS 25 OPEN  WORKING PONY      
1st STAGHILL TWICE AS NICE     KERRY TYRRELL
         
         
CLASS 26 OPEN WORKING HUNTER      
1st WIDLAKE MAJIC WHIRL     JANE WINSON
         
CHAMPIONSHIP        
CHAMPION STAGHILL TWICE AS NICE     KERRY TYRRELL
RESERVE WIDLAKE MAJIC WHIRL     JANE WINSON
         
         
CLASS 27 YOUNGSTOCK 1, 2 & 3 YEAR OLDS      
1st PARISIENNE VALENTINA     ANGELA GLADDING
2nd LLANVEYNOE PANDORAS BOX     GRAHAM WHITE
3rd TANTIVVY SODA POP     KIM LAWSON 
4th CLEDLYN ROCKY     SHARON KILMINSTER
5th GIZMO ORBIT     MICHAELA TAYLOR
6th GLENDALE SUGAR ROSE     OLIVER CROWDEN
         
         
CLASS 28 MOUNTAIN & MOORLAND - IN HAND      
1st LLANVEYNOE PANDORAS BOX     GRAHAM WHITE
2nd GLENVAR PRINCE     ELOISE HOWELL
3rd CLEDLYN ROCKY     SHARON KILMINSTER
4th CHAFFORD CHARITY     KATIE JERRAM
5th HARVEST     B. BRIMBLE
6th ANNWOOD VALDER     HANNAH COLLINS
         
         
CLASS 29 CROSS BRED/PART BRED - IN HAND      
1st GIZMO ORBIT     MICHAELA TAYLOR
2nd BANKSWOOD CALL ME MADAM     MEL PANCHEN
3rd JEZ     KIRSTY TELFER
         
         
CLASS 30 RIDING PONY/HUNTER PONY - IN HAND      
1st SOPHISTICATED SORCERER     NICOLA EVANS-WOODING
2nd BANKSWOOD CALL ME MADAM     MEL PANCHEN
3rd MOCKBEGGAR SONNY BOY     ROSE KENYON
         
         
CLASS 31 RIDING HORSE/HUNTER - IN HAND      
1st EMMA'S SECRETS     LISE WOOD
2nd BERTIE     CAROLINE SCOTT
3rd ISLAND PRINCE     RAYCHEL WILLIAMS
         
CHAMPIONSHIP        
CHAMPION LLANVEYNOE PANDORAS BOX     GRAHAM WHITE
RESERVE SOPHISTICATED SORCERER     NICOLA EVANS-WOODING
         
         
CLASS 32 VETERAN HORSE/PONY 15 - 24 YEARS OLD      
1st CHACELEY HOLLY     JENNY CORPS
2nd BANKSWOOD CALL ME MADAM     MEL PANCHEN
3rd NAVAJO JOE     JULIE RICHARDS
4th JEZ     KIRSTY TELFER
         
         
CLASS 33 VETERAN HORSE/PONY 25 YEARS & OVER      
1st equal PUZZLE     CATHRYN BROWN
1st equal GEORGINA     SARAH HARLOW
         
         
CLASS 34 COB/COB TYPE - IN HAND      
1st TANTIVVY SODA POP     KIM LAWSON
2nd NAVAJO JOE     SARAH HARLOW
3rd PUZZLE     CATHRYN BROWN
         
         
CLASS 35 BEST CONDITIONED - STABLED/PART STABLED      
1st BWLCH CLAWDD TARAN     L. GOOD
2nd JEZ     KIRSTY TELFER
3rd DANCING IN THE DARK     JESSICA LACEY
4th CARAMEL     AMY HOLBROOK
         
         
CLASS 36 BEST CONDITIONED - GRASS KEPT ALL YEAR      
1st JAEGAR     HAZEL JACKSON
2nd BANKSWOOD CALL ME MADAM     MEL PANCHEN
3rd TOLLHOUSE FLASHMAN     JESSICA LACEY
4th GEORGINA     SARAH HARLOW
5th TANTIVVY SODA POP     KIM LAWSON
6th equal WILMA     FRANCESCA HAMBIDGE
6th equal NAVAJO JOE     JULIA RICHARDS
CHAMPIONSHIP        
CHAMPION  BANKSWOOD CALL ME MADAM     MEL PANCHEN
RESERVE GEORGINA     SARAH HARLOW

Bookmark and Share

<< Back 

www.nfed.co.uk
Connecting the central southern equestrian community.

Users Online