Results & Reports

www.nfed.co.uk
Connecting the central southern equestrian community since 1999


Event Calendar | Add Event | Schedules & Entry Forms | Results & Reports

Please send your results or reports to editor@nfed.co.uk

Cadnam Show Society In Hand & Ridden Show 31.08.14
Terry’s Patch. Ringwood Road, Bartley, Southampton, Hants. SO40 7LA

 

1.  Best Turned Out Ridden or In Hand

Judge          Miss H. Duffield

 

 

Owner

Animal

 

1st

E Anstess

Blue Mist

Simon Young Farrier (01794 322821) Ridden Champion

2nd

J Stapleton

Laburnum Pride

 

3rd

S Zebedee

Eastworth Ahmaliana

 

4th

B Brumble

Suki

Bounce-N-Play (07887 243010 ) In-Hand Champion

5th

K Hutton

Sway Bilbobaggins

 

6th

P Hankin

Rye On The Rocks

 

 

 

 

 

 

2. Ridden Riding, Hunter Competition Pony

Judge        Miss H. Duffield

 

1st

K Knock

Cracker

Woodington Feeds (02380 812244) Champion

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

2nd

C Bugden

Alfie

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

3rd

R Burrell

Nyton Mr Bit

Royal London Qualifier

4th

G Rich

Challenger II

 

5th

H Dawes

Swingtime

 

6th

K Knock

Harry

 

 

 

 

 

 

3. Handler 10  Years And Under

Judge        Miss H. Duffield

 

1st

S Zebedee

Uppacott Childs Cross

Horse Health (023 80814360) Champion

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

2nd

Z Lawrence

Waddon Holly

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

3rd

E Bailey

Hummingbird

Royal London Qualifier

4th

K Knock

Platinum

 

5th

C Sanderson

April

 

6th

B Brumble

Suki

 

 

 

 

 

 

4. Handler 11-16 Years

Judge          Miss H. Duffield

 

1st

M Toms

The Generals Trickster

Harradene Stud Champion

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

2nd

K Knock

Harry

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

3rd

M Toms

Ashley Dazzler II

Royal London Qualifier

4th

K Knock

Prince

 

5th

K Knock

Molly (Knock)

 

6th

R Pethick

May Prince

 

 

 

 

 

 

5. Leading Rein

Judge          Miss H. Duffield

 

1st

S Kerwan

Clanmill Flash Harriet

Horse Health (023 80814360) Champion

2nd

B Brumble

Suki

 

3rd

N Cauvin

Corson Dandy

 

4th

P Morgan

Prima

15+ Qualifier  

5th

L Mesquita

Dilwyn

 

6th

M Salter

Sandean Across the Galaxy

 

 

 

 

 

 

6. First Ridden

Judge          Miss H. Duffield

 

1st

Z Lawrence

Sianwood Attraction

wwwwestburymanorfarmcouk Champion

2nd

S Zebedee

Uppacott Childs Cross

 

3rd

K Knock

Platinum

15+ Qualifier  

4th

C Edward

Symonsbury Tabitha

 

5th

R Pethick

May Prince

 

6th

A Davis

Rushmoor Wayside

 

 

 

 

 

 

7. In Hand or Ridden Veteran 15 Years or Over

Judge          Miss H. Duffield

 

1st

C Edward

Symonsbury Tabitha

New Forest Haylage Champion sash to highest placed In Hand

20 -24 years In Hand Veteran Horse, Pony & Riding  Club Qualifier Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

2nd

L Walters

Mi Perception

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

3rd

H Chalk

Drysgol Nerys

Royal London Qualifier

4th

P Morgan

Fantasy

25 years plus In Hand Veteran Horse/Pony & Riding  Club Qualifier

5th

D Mann

Dolly

 

6th

D Mann

Billy

 

 

D Mann

Marley

15-19 years In Hand Veteran Horse, Pony & Riding  Club Qualifier

 

 

 

 

 

7. In Hand or Ridden Veteran 15 Years or Over

Judge          Miss H. Duffield

 

1st

V Ayres

The Burmmigan

New Forest Haylage Champion sash to highest placed Ridden

25 years plus Ridden Veteran Horse, Pony & Riding  Club Qualifier

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

2nd

P Scaife

Paddy

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

3rd

D Smith

Alvescot Odin

20 -24 years Ridden Veteran Horse, Pony & Riding  Club Qualifier

Royal London Qualifier

4th

L Winsor

Abergavenny High Flyer

 

5th

E Bailey

Hummingbird

15-19 years Ridden Veteran Horse, Pony & Riding  Club Qualifier

6th

M Toms

The Generals Trickster

 

 

 

 

Ruth Mawer Equigility 07885 308515 Championship

 

 

V Ayres

The Burmmigan

Champion

 

S Kerwan

Clanmill Flash Harriet

R. Champion

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8. Ridden Cob Or Cob Type

Judge          Ms L. Lowe

 

1st

T Sharp

Mossie

Mr. & Mrs. Attree Champion

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

2nd

C Shearman

Captain Jack

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

3rd

V Hargreaves

Rex

Royal London Qualifier

4th

L Dyer

Jay Jay

 

5th

C Watson

Deicin Dollar

 

6th

C Elderfield

Tia

 

 

 

 

 

 

9. Ridden Nursery Novice Pony

Judge          Ms L. Lowe

 

1st

K Eede

Roheryn Azriel

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

2nd

K Howell

Theo

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

3rd

C Bates

Foxhills Hallelujah

Royal London Qualifier

4th

K Knock

Prince

 

5th

E Anstess

Blue Mist

 

6th

S Zebedee

Eastworth Ahmaliana

 

 

 

 

 

 

10. Ridden Nursery Novice Pony

Judge          Ms L. Lowe

 

1st

K Howell

Glenvar Prince

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

2nd

A Schoenmaker

Jackson II

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

3rd

Z Lawrence

Knightwood Diplomat

Royal London Qualifier

4th

K Knock

Prince

 

5th

G Rich

Challenger II

 

6th

C Edward

Brownbread Marmalade

 

 

 

 

 

 

11. Riding Hunter Competition Horse Or Pony

Judge          Ms L. Lowe

 

1st

S Cutler

Bucklands Orlando

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

2nd

R Giles

Patch

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

3rd

J Stapleton

Laburnum Pride

Royal London Qualifier

4th

V Ayres

The Burmmigan

 

5th

J & R  Brown

Beartrice Potter

 

6th

R Pethick

Carnival Princess

 

 

 

 

Jules Equine Transport Champion pony sash

 

 

 

Jules Equine Transport Champion horse sash

 

 

 

 

 

12. Ridden Part Bred Native to the British Isles

Judge          Ms L. Lowe

 

1st

A Schoenmaker

Jackson II

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

2nd

R Giles

Patch

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

2nd

S Zebedee

Uppacott Childs Cross

Royal London Qualifier

 

 

 

 

 

13. Ridden Nursery Novice Horse

Judge          Ms L. Lowe

 

1st

J & R  Brown

Beartrice Potter

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

2nd

C Savage

Lucky Star II

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

3rd

M Grundy

Arthur

Royal London Qualifier

4th

S  Baddams

Tanglewood Lilly

 

5th

M Jelley

Sharouk Al Shams

 

6th

K Knock

Jasper

 

 

 

 

 

 

14. Ridden Novice Horse

Judge          Ms L. Lowe

 

1st

M Grundy

Arthur

 

2nd

R Giles

Patch

 

3rd

C Elderfield

Tia

 

4th

S  Baddams

Tanglewood Lilly

 

5th

S Russell

Mr Nemo

 

 

 

 

 

wwwfleetwaterholidayscouk  Tel 023 8081 2534 Championship

 

 

K Howell

Glenvar Prince

Champion

 

S Cutler

Bucklands Orlando

R. Champion

 

 

 

 

 

15. Miniature Horse / Pony Not To Exceed 42’’ At Maturity

Judge          Mr. R. Stone

 

1st

L Good

Bwlchclawdd Taran

Champion miniature horse

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

2nd

P Blake

Camlan Nico

Champion miniature pony

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

3rd

P Blake

XI Starling Of Breamore

Royal London Qualifier

 

 

 

 

 

16. In Hand Best Riding,Hunter, Competition Horse

Judge          Mr. R. Stone

 

1st

S Ball

Wolstencroft Tyrzah

Early Alarm Call Memorial Champion sash

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

2nd

J Fox

Chestnut Legacy

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

3rd

R Pethick

Carnival Princess

Royal London Qualifier

4th

R Harber

Molly (Harber)

 

5th

M Grundy

Arthur

 

6th

L Walters

Mi Perception

 

 

 

 

 

 

17. In Hand Arab,Anglo, European & World Breeds

Judge          Mr. R. Stone

 

1st

S McIntyre

Freule Evelyne

J Alford Contracting Champion sash

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

2nd

M Jelley

Sharouk Al Shams

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

3rd

S Ball

Wolstencroft Tyrzah

Royal London Qualifier

4th

L Blow

Coal

 

5th

S Blake

Jasmine

 

6th

K Peckham

Indie

 

 

 

 

 

 

18. In Hand Crossbred Or Part Bred Any Age

Judge          Mr. R. Stone

 

1st

C Bugden

Alfie

Jackson Arenas Champion sash

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

2nd

R Harber

Molly (Harber)

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

3rd

K Hutton

Sway Bilbobaggins

Royal London Qualifier

4th

K Eede

Roheryn Azriel

 

5th

K Peckham

Indie

 

6th

E Anstess

Blue Mist

 

 

 

 

 

 

19. In Hand Skewbald, Piebald, Spotted, Palomino, Variant

Judge          Mr. R. Stone

 

1st

K Knock

Molly (Knock)

wwwrugmupcouk sash to highest placed piebald

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

2nd

M Toms

Ashley Dazzler II

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

3rd

C Bugden

Alfie

Wwwredheartappaloosacom Champion sash to highest spotted

Royal London Qualifier 

4th

S Zebedee

Super Sammy

 

5th

K Knock

Valentine

 

6th

R Burrell

Nyton Mr Bit

Soan-ge-Taha Champion sash to highest skewbald

 

 

 

 

 

20. Ridden Riding Club  Horse Or Pony

Judge          Mr. R. Stone

 

1st

V Ayres

Follow The Trend

Horse Health Champion sash to the highest placed horse

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

2nd

V Ayres

The Burmmigan

Horse Health Champion sash to the highest placed pony

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

3rd

J Stapleton

Laburnum Pride

Royal London Qualifier

4th

R Pethick

Carnival Princess

 

5th

C Shearman

Captain Jack

 

6th

G Rich

Challenger II

 

 

 

 

 

 

21. Ridden Skewbald,Piebald,Spotted, Palomino, ,Dun Cremello, Perlino

Judge          Mr. R. Stone

 

1st

S Zebedee

Super Sammy

A G Equine Services & Products sash to highest placed piebald

2nd

M Toms

Ashley Dazzler II

Soan-ge-Taha Champion sash to highest placed skewbald

3rd

N Cauvin

Corson Dandy

 

4th

K Knock

Valentine

 

5th

L Dyer

Jay Jay

 

 

 

 

 

Sherry Raynor 01590 682456 Championship

 

 

S McIntyre

Freule Evelyne

Champion

 

S Zebedee

Super Sammy

R. Champion

 

 

 

 

 

22. Prettiest Skewbald, Piebald, Spotted, Palomino, Variant

Judge          Mr. E. King 

 

1st

H Wade

Bertie

 

2nd

P Blake

Camlan Nico

 

3rd

P Hankin

Rye On The Rocks

 

4th

C Bugden

Alfie

 

5th

B Smith

Field Of Dreams

 

6th

L Axer

Dario

 

 

 

 

 

 

23. In Hand Or Ridden Best Thelwell Look-Alike

Judge        Mr. E. King 

 

1st

D Mann

Billy

 

2nd

Z Lawrence

Hayne  Viking

 

3rd

D Mann

Dolly

 

4th

S Von-Kaufmann

Dominoe

 

5th

P Morgan

Prima

 

6th

T Isbell

Liquorice

 

 

 

 

 

 

24. In Hand Horse/Pony That  Makes The Best Snapshot

Judge          Mr. E. King 

 

1st

L S Blake

Jasmine

 

2nd

D Mann

Billy

 

3rd

D Mann

Marley

 

4th

K Peckham

Indie

 

5th

D Mann

Dolly

 

6th

K Hughes

New Copse Playboy

 

 

 

 

 

 

25. Ridden or In Hand The Cutest / Cuddliest Pony/Horse

Judge          Mr. E. King 

 

1st

D Mann

Dolly

 

1st

D Mann

Billy

 

2nd

Z Lawrence

Hayne  Viking

 

3rd

D Mann

Marley

 

4th

T Isbell

Liquorice

 

5th

L Mesquita

Dilwyn

 

 

 

 

 

 

26. Ridden Horse / Pony That  Makes The Best Snapshot

Judge          Mr. E. King 

 

1st

M Hayes

Sedgemoore Grace

 

2nd

H Wade

Bertie

 

3rd

A Burgess

Faircross Zak

 

4th

L Mesquita

Dilwyn

 

5th

Z Lawrence

Hayne  Viking

 

 

 

 

 

 

27. In Hand  Or Ridden Best Heavy Or Hairy Horse Or Pony

Judge          Mr. E. King 

 

1st

V Hargreaves

Rex

 

2nd

S Drayton

Demelza

 

3rd

H Wade

Bertie

 

 

 

 

 

 

28.  In Hand Attractive Any Other Colour Not In Class 22

Judge          Mr. E. King 

 

1st

P Blake

XI Starling Of Breamore

 

2nd

K Hughes

New Copse Playboy

 

3rd

K Peckham

Indie

 

4th

S Blake

Jasmine

 

 

 

 

 

 

29. Ridden Or In Hand Prettiest Mare Or Filly

Judge          Mr. E. King 

 

1st

H Rowlett

Porter Princess

 

2nd

J Stone

Milly

 

3rd

M Hayes

Sedgemoore Grace

 

4th

S Blake

Jasmine

 

5th

K Peckham

Indie

 

 

 

 

 

 

30. Ridden/In Hand Most Handsome Colt/Stallion/Gelding

Judge          Mr. E. King 

 

1st

T Sharp

Mossie

 

2nd

A Burgess

Faircross Zak

 

3rd

H Wade

Bertie

 

4th

K Hughes

New Copse Playboy

 

 

 

 

 

 

31. Ridden/In Hand Pony/Horse Judge Would Like To Take Home

Judge          Mr. E. King 

 

1st

H Wade

Bertie

 

2nd

L Mesquita

Dilwyn

 

3rd

K Hughes

New Copse Playboy

 

4th

J Stone

Millie

 

 

 

 

 

 

32. Best Fancy Dress

Judge          Mr. E. King 

 

1st

T Isbell

Liquorice

 

1st

D Smith

Alvescot Odin

 

 

 

 

 

Fotofabulous 07887 570045 Championship

 

 

P Blake

XI Starling Of Breamore

Champion

 

T Sharp

Mossie

R. Champion

 

 

 

 

 

33. Rare Breed Horse  Or Pony In Hand

Judge      Mrs. C. Fall

 

1st

S Harris

Bromford Lady May

"In Memory of Eriskay Pony "Crofter"Champion Sash

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

2nd

K Knock

Harry

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

3rd

R Pethick

May Prince

Royal London Qualifier

 

 

 

 

 

34. In Hand Best Cob / Cob Type

Judge      Mrs. C. Fall

 

1st

M Toms

The Generals Trickster

Heather Linfield Champion sash

2nd

N Stouse

Chance

 

3rd

K Knock

Jasper

 

4th

H Blake

Fonarth Maxine

 

5th

M Goddard

Blackie

 

 

 

 

 

 

35.  Part Bred Native to British Isles  In Hand 

Judge      Mrs. C. Fall

 

1st

M Toms

Ashley Dazzler II

The  3 Just Men Gardening Services Champion sash

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

2nd

H Dawes

Swingtime

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

3rd

P Cron

Pilley Bailey Kori

Royal London Qualifier

4th

R Burrell

Nyton Mr Bit

 

5th

J Pritchard

 Ruby

 

6th

J Fox

 Chestnut Legacy

 

 

 

 

 

 

36. In Hand Best Stabled / Part Stabled

Judge     Mrs. C. Fall

 

1st

L Good

Bwlchclawdd Taran

Jo Welsby Thermal Imaging Champion sash

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

2nd

M Goddard

Blackie

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

3rd

P Hankin

Rye On The Rocks

Royal London Qualifier

4th

J Stapleton

Laburnum Pride

 

5th

K Knock

Diego

 

 

 

 

 

 

37. In Hand Best Grass Kept

Judge        Mrs. C. Fall 

 

1st

N Stouse

Chance

Pophamswood Ponies Champion sash

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

15+ Qualifier

2nd

P Cron

Pilley Bailey Kori

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

3rd

M Jelley

Sharouk Al Shams

Royal London Qualifier

4th

L Walters

Mi Perception

 

5th

P Blake

Camlan Nico

 

6th

P Blake

XI Starling Of Breamore

 

 

 

 

 

 

38. In Hand Horse or Pony of Driving Type

Judge      Mrs. C. Fall

 

1st

C Elderfield

Beau

Long and Dibden Fencing Pony Champion

2nd

S McIntyre

Freule Evelyne

Grayswood Carriage Driving Centre  Horse Champion

3rd

N Stouse

Chance

 

4th

M Goddard

Blackie

 

5th

H Blake

Fonarth Maxine

 

6th

P Hankin

Rye On The Rocks

 

 

 

 

 

 

39. Ridden  Arab, Part-bred, European & World Breeds

Judge      Mrs. C. Fall

 

 

No Entries Forward

 

 

 

 

 

 

Countrywide Totton Store Championship

 

 

M Toms

The Generals Trickster

Champion

 

M Toms

Ashley Dazzler II

R. Champion

 

 

 

 

 

40.  In Hand New Forest ‘Forest Bred’ Any Age

Judge      Mr. P. Willis

 

1st

R Pethick

May Prince

New Forest Pony Publicity Group ‘Forest Bred’ rosette

Holly’s Horse Hair Jewellery 07833 450931 Champion sash

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

2nd

C Bates

Foxhills Flash II

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

3rd

V Stearn

Dancer

Royal London Qualifier

4th

V Stearn

Surfer

 

 

 

 

 

 

41. In Hand New Forest 3 Years & Under

Judge        Mr. P. Willis

 

1st

Z Lawrence

Brockenhurst Jeff

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

2nd

V Stearn

Dancer

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

3rd

V Stearn

Surfer

Royal London Qualifier

 

 

 

 

 

42. In Hand New Forest 4 Years & Over

Judge        Mr. P. Willis

 

1st

K Knock

Cracker

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

2nd

R Gray

Mallardswood Saint

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

3rd

R Pethick

May Prince

Royal London Qualifier

 

 

 

 

 

43. In Hand Shetland Any Age

Judge        Mr. P. Willis

 

1st

P Blake

XI Starling Of Breamore

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

2nd

P Blake

Camlan Nico

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

 

44. In Hand Welsh Any Age

Judge        Mr. P. Willis

 

1st

H Blake

Fonarth Maxine

Rhydypandy Taran memorial champion sash

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

2nd

A Abernethys

Eyway Bay Lady

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

3rd

C Watson

Deicin Dollar

Royal London Qualifier

4th

L Good

Deri Lynx

 

 

 

 

 

 

45. In Hand Mountain & Moorland Small Breed

Judge        Mr. P. Willis

 

1st

K Knock

Harry

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

2nd

S Jerram

Chafford Charity

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

3rd

T Isbell

Liquorice

Royal London Qualifier

4th

L Good

Deri Lynx

 

 

 

 

 

 

46. In Hand Mountain & Moorland Large Breed

Judge        Mr. P. Willis

 

1st

J Kingham

Beech Cailin

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

2nd

J Thorp

Longslade Major

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

3rd

K Knock

Diego

Royal London Qualifier

 

 

 

 

 

47. Ridden Small Breed Mountain & Moorland

Judge        Mr. P. Willis

 

1st

S Jerram

Chafford Charity

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

2nd

K Knock

Prince

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

3rd

K Knock

Platinum

Royal London Qualifier

15+ Qualifier  

 

 

 

 

 

48. Ridden Large Breed Mountain & Moorland

Judge        Mr. P. Willis

 

1st

K Howell

Glenvar Prince

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

2nd

K Knock

Cracker

Royal London Qualifier

South West Pony & Horse Qualifier

3rd

A Abernethys

Eyway Bay Lady

Royal London Qualifier

4th

R Pethick

May Prince

 

5th

C Watson

Deicin Dollar

15+ Qualifier  

 

 

 

 

Hansard Pet Centre Championship

 

 

Z Lawrence

Brockenhurst Jeff

Champion

 

K Knock

Harry

R. Champion

 

 

 

 

Bookmark and Share

<< Back 

www.nfed.co.uk
Connecting the central southern equestrian community.

Users Online